چیزی که امروزه دنیا به دنبال آن است  بهینه سازی سایت است . که تحقق این خواسته به عوامل مختلفی از جمله طراحی وب سایت مربوط میشود . اما بدیهی است که دیگر چند سال بعد طراحی سایت به خودی خود و بر اساس فرایند توزیع امری موجود و ثابت است. ولی نکته اینجاست که بهینه سازی سایت یا همان کلام اشتباه رایج ( سئو ) مهمترین علت و اساس سایت در آینده خواهد شد و مشخصا این آینده قابل لمس است حتی به اندازه ای که دگر آن را حال بدانیم .

  فرایند بهینه سازی سایت بسیار حساس است و با برنامه ریزی دقیق بر اساس استاندارد های گوگل باید اجرا شود .

  از انتخاب دامنه سایت آغاز می شود سپس رعایت طراحی سایت صحیح وجود دارد یعنی اینکه سایت طراحی شده باید بر اساس استاندارد های بهینه سازی طراحی شده باشد مثل( سنگین نکردن سایت با عکس و ویدئو) . و بعد نوبت انتخاب کلمات کلیدی است و نحوه ی استفاده این کلید واژه ها در وبلاگنویسی حرفه ای سایت . در این جا نحوه و ترتیب لینک های داخلی و خارجی هم مورد اهمیت است و سپس لینک گذاری در سایت های پر اهمیت و اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و …

سئو چیست؟

بهینه سازی موتورهای جستجو را در اصطلاح سئو می گویند  (Search Engine Optimization)

 

شروع سئو و پایان آن

  بهینه سازی قبل از طراحی سایت آغاز میشود و در در واقع بر اساس فرهنگ مواجهه با کلید واژه انتخابی سایت رو به جلو حرکت میکند و تکمیل میگردد و این فرایند در تکمیل محتوا سایت ادامه دارد و حتی بعد از آن نیز ادامه دارد . در اصل هیچ وقت سئو و بهینه سازی وب سایت پایان نمی پذیرد و فقط بسته به بازار هدف و رقبا که گاهی بسیار مدعی هستند نوسان دارد . در این بین عوامل زیادی تاثیر گذار و در واقع ارکان اصلی منظور میشوند به مانند :

به کارگیری درست از کدهای html

محتوای جدید با رعایت اصول سئو

لینک های داخلی و خارجی

مانور صحیح و به اندازه نسبت به کلمات کلیدی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

لینک گذاری در سایت های قدرتمند و پر بازدید

انتخاب عناوین درست و پیوند های مفید و ..
سئو تخصصی
سئو و بهینه سازی وب سایت بزرگترین اساس در تجارت اینترنتی

سئو و بهینه سازی وب سایت یعنی ارتقا به صفحات بالا و در نتیجه رسیدن به لینک اول در صفحه نخست با استفاده از کلید واژه ی مورد نظر . و کسب این جایگاه از نظر موتورهای جستجو این امکان را فراهم می سازد که وب سایت خود را به عموم بینندگان اینترنتی که در نظر دارند قدرتمند ترین کمپانی را شناخته و سپس از آن خرید کرده یا به هر ترتیب آن شرکت را انتخاب کنند معرفی کند . چون به همین رویه که پیش می رود اینترنت خود را به بالاترین جایگاه تجارت رسانده و بیشتر نیز خواهد رساند و در واقع سئو و بهینه سازی موجب می گردد که یک وب سایت رو درقیاس دیگر سایت ها یی که رقیب محسوب میشوند در جایگاه بهتری قرار داده و در نتیجه بازدیدکننده بیشتری نیز کسب کند .

بک لینک و چگونگی آن

  زمانی که یک سایت به عنوان مرجع  عبارتی از کلمات کلیدی شما را به صورت لینک در سایت خود بگذارد و کاربران به کلیک بر آن لینک به وب سایت شما متصل گردند برای وب سایت شما بک لینک محسوب میشود . چون به این صورت شما لینکی در وب سایت دیگری دارید که کاربر را به سراغ سایت شما می کشاند .

   جالب اینجاست که گوگل تحت عنوان مقاله ای کامل عنوان کرده بود که با سایت های بک لینک و کسانی که از این سایت ها بک لینک دریافت میکند برخورد خواهد کرد ولی تاکنون نتیجه ی بک لینک در وب سایت های قدرتمند مطلوب و تاثیرگذار عنوان شده است .

  البته بک لینک خوب باید دارای شرایط استاندارد باشد به شکلی که  این کلید واژه ای که بک لینک تبدیل شده مربوط به محتوایی باشد که به آن صفحه متصل میگردید و هم کاربر را به درستی به مطلب مورد نظرش هدایت کند و هم اینکه این کلمه کلیدی مرتبط با سایت باشد.

 Alt در بک لینک های تصویری یا بنری نیز به همینگونه است وتصویر مورد نظر باید دارای خصوصیات فوق باشد البته باید توجه داشت که یک بک لینک آنچنان تاثیر گذار نیست و باید با چند کلید واژه مختلف و متفاوت در چند سایت پر بازدید بک لینک داشت .

نقش پر رنگ بلاگ نویسی در سئو و بهینه سازی وب سایت

گوگل به وبلاگ های خوب که با رعایت اصول ساخته شدند اهمیت ویژه ای میدهد . که به دو صورت انجام میشود .

وبلاگ نویسی صفحات وب سایت و وبلاگ نویسی بلاگ های مستقل از سایت که لینک های مرتبط سایت را در خود جای دادن .

هردو عامل برای ارتقائ سطح وب سایت موثرند . اینکه مطلب تازه ای در سایت ایجاد شود و مهمتر از همه این که  مطالب کپی نباشد از دیدگاه گوگل بسیار پر اهمیت محسوب میشود و به این سایت ها امتیاز ویژه ای میدهد . و سایت هایی که از مطالب دیگر وب سایت ها استفاده یا کپی می کنند سایت خود را از دیدگاه گوگل مجرم و سایت رقیب را دارای یک بک لینک می کنند . و همچنان وبلاگ نویسی مستقل با استفاده از بلاگ های دیگر نیز این امکان را فراهم میکند که هم لینک سایت در بلاگ های دیگر وارد شود و هم اینکه مطلب سایت به خارج از وب سایت خود منتقل شود .

البته در همین رابطه نیز باید اصول نوشتاری و ساختاری رعایت شود از جمله :

عنوان صفحه و استفاده از کلمات کلیدی مناسب و با اندازه . قرار دادن متن درست برای شناختن صفحه به گوگل و دارا بودن متن جایگزین و عنوان های تصاویر. استفاده از کلید واژه در عنوان و برچسب بلاگ و …
سئو و بهینه سازی وب سایت
برچسب پر اهمیت در سئو و بهینه سازی وب سایت

  از دیگر مواردی که برای موتورهای جستجو حائز اهمیت است وجود برچسب در انتهای هر نوشته یا مقاله است  و در واقع یک صفحه وب سایت با برچسب خود به گوگل معرفی میشود . البته باید توجه داشت که یک برچسب برای دو صفحه متفاوت در یک وب سایت نباید گذاشته شود و این کار نمره منفی به صفحه و در نتیجه سایت خواهد داد .

  مورد دیگر به این مربوط میشود که برچسب ارتباط موضوعی درست و صحیحی با متن داشته باشد در غیر این صورت باز هم تاثیر آن منفی ارزیابی میشود . و رعایت اینکه برچسب کوتاه و رایج باشد هم اساسی محسوب میشود چون با استناد به آن برچسب سایت معرفی میشود
گوگل و اهمیت ویژه به امنیت

  امنیت یکی از اساسی ترین ارکان گوگل محسوب می شود و در واقع گوگل هزینه زیادی بابت امنیت پرداخته و این اطمینان را برای مردم ایجاد کرده که جستجو و جیمیل و گوگل درایو دارای محیط کاملا امن برای کاربر است .

  البته این امنیت بوجود آمده از گوگل به همین جا ختم نمی شود و علاوه براین گوگل سعی دارد محیط اینترنت را نیز امن نگه دارد تا محیطی امن برای جستجوی وب سایت مورد نظر باشد و به طور مثال وبمسترها برای جلوگیری از شکافت های امنیتی ایجاد شده اند.

  به عنوان یکی از سیگنالهای رتبه بندی در جستجوی گوگل مورد استفاده قرار خواهد گرفت .HTTPS و گوگل این مسئاله را تحت عنوان اطلاعیه مهم به کاربران خود جهت اهمیت دادن گوگل به کاربرانش و همچنان اعمال هزینه به صاحبان وب سایت ها اعلام نمود .
رتبه بندی الکسا و ارتباط آن با سئو و یهینه سازی وب سایت

  رتبه الکسا را به روش های متعددی می توان بهبود بخشید اما بسیاری از این روشها ماندگاری چندانی ندارند و اصلا اگر رتبه وب سایت به سرعت پایین آمد خوب محسوب نمی شود بلکه بایستی به صورت پله ای و حساب شده در دراز مدت پایین بیایید

  الکسا مهمترین مرجع نمره دهی و رتبه بندی سایت محسوب می شود و کار و بررسی آن هیچ شباهتی به پیج رنک گوگل ندارد . ولی خب به همدیگر به نوعی کمک میکنند به طوری که پیج رنک بالا موجب رتبه پایین و در کل مناسب برای وب سایت می شود . بهترین رتبه در الکسا را گوگل به خود اختصاص داده و فیس بوک در رتبه ی دوم است

  الکسا امکانات ویژه تری نیز دارد که از جمله آن به اینکه کشورهای مختلف از چه سایتی دیدن میکنند و … ارائه میدهد  از دیگر امکانات الکساابزارهایی است که با نصب آن به سیستم میتوان به سایت خود کمک کنید تا رتبه ی بهتری کسب کند

  حتما تولبار الکسا را بر روی مرورگرتان نصب کنید و سعی کنید مطالب پر بازدید در وب سایتتان قرار دهید .و همچنین اسکریپ ویجت الکسا را در وب سایتتان قرار دهید . و هر چقدر نظرات راجب سایت شما بیشتر باشد به الکسای شما کمک میکند و از الکسا مطالبی در سایت خود قرار دهید . و همچنین ابزار رتبه بندی الکسا را در سایت خود قرار دهید این ها همه موجبات توجه الکسا به وب سایت هستند که به هر ترتیب به سئوی سایت کمک میکند در واقع اگر هدف از سئو در تجارت اینترنتی جذب بازدیدکننده باشد چه بهتر که در الکسا هم وضیعت به رو به راهی داشته باشیم
 اهمیت محتوای جدید برای گوگل

  موتورهای جستجو گوگل همواره از وب سایت ها دیدن می کند تا اگر صفحه ای تازه ایجاد شده باشد آن را ثبت کنند تا در صورت جستجو آن مطلب را در صفحات خود قرار دهد . پس  در نتیجه اضافه کردن مطلب جدید برای گوگل حایز اهمیت است . البته باید توجه داشت که مطالب باید کاملا مرتبط به سایت باشند چون  موتورهای جستجو بسیار به این موارد حساس هستند و آن سایت را مخرب شناسایی و ثبت می کنند .

   مطالب سایت باید هم از نظر عنوان و هم محتوا مرتبط با سایت باشند و جدید بودن مطلب بسیار پر اهمیت است. دیگر موردی را که بارها به آن اشاره شده که بسیار مخرب است را مطلب کوپی عنوان میکنیم که گوگل نه تنها آن را جهت پیشبرد سایت قرار نمی دهد بلکه آن وب سایت را مجرم می داند .

   زیاده روی نیز از جمله اساس اهمیت گوگل است اینکه یک صفحه باید دارای لینک های داخلی و خارجی باشند بسیار مفید است ولی اگه لینک ها بیشتر از حد مجاز باشد تاثیر خود را از دست میدهد یا استفاده مکرر از عنوان صفحه یا به کارگیری  مکرر کلید واژه های وب سایت .

  نکته دیگر این است که ایجاد مطلب جدبد باعث میشود سایرین مطلب شما را کپی کنند و در واقع شما بک لینک مجانی دریافت میکنید . آخرین نکته در این خصوص ایجاد نظرات برای مطلب است که گوگل آن مطلب را پر اهمیت تشخیص میدهد
 

نقش کلمات کلیدی در سئو و بهینه سازی وب سایت

برخی کلمات از طریق کاربران گوگل بیشتر جستجو می شود این کلید واژه ها باید ارتباط واقعی با محتوای آن صفحه داشته باشد و در کل مرتبط به سایت باشند .انتخاب این کلمات بسیار حساس است چون با گزینش صحیح این کلمات وب سایت رسما به مدعی در گوگل تبدیل می شود

البته باید توجه داشت در صورتی که کلید واژگان بی مربوط به سایت باشند مجازات گوگل (هرزنامه) را نیز در بر دارد .کلید واژه های سایت را باید همزمان با انتخاب دامنه سایت گزینش کنید تا ارتباط آن ها نیز به سئو ی سایت کمک کند

البته گوگل همواره اشاره کرده که وب سایت هایی که با انتخاب دامین سعی در  سرعت بخشیدن خود دارند را از رده بندی خود بیرون میاندازد . در جستجو گوگل کلید واژه های نزدیک را که پر تکرار بودن نمایش می دهد بهتر است حد الامکان از این کیبورد ها استفاده شوند .